Eesti Vabariigi 105. aastapäeva vastuvõtt Washingtonis

Sel nädalal saab Eesti Vabariik 105-aastaseks. Tähistasime vabariigi aastapäeva piduliku vastuvõtuga Washingtonis 21. veebruaril 2023. Meid rõõmustas väga Eesti pidupäeva tähistamisele tulnute suur hulk. Külalisi oli igast eluvaldkonnast: saime tervitada siinseid eestlasi, USA administratsiooni ja kongressi esindajaid, diplomaatilist korpust, ettevõtjaid, ajakirjanikke, Ameerika mõttekodade ja ülikoolide teadureid – lai ring Eesti sõpru, keda oli kohale tulnud üle 250.

Suursaadik Kristjan Priki tervituskõne EV105 vastuvõtul

Tänavu on 24. veebruar tavapärasest tumedama tähendusega. Täpselt aasta tagasi Eesti Vabariigi aastapäeval ründas Venemaa Ukrainat. Oma tervituskõnes tõi suursaadik Kristjan Prikk esile Eesti sihikindluse ja südikuse oma vabaduse ja iseseisvuse kaitsmisel. „Eesti teab, mis on vabaduse hind. Iseseisvus on meile kallis, hoiame oma riiki armastuse ja pühendumusega. Meie suurim liitlane Ameerika Ühendriigid on viimase saja aasta vältel meie iseseisvust katkematult tunnustanud. Selle üle on meil erakordselt hea meel,“ ütles suursaadik. „Venemaa agressioonisõda Ukraina vastu on seadnud rünnaku alla suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse kogu Euroopas. Nii nagu Eesti väljus Vabadussõja võitlustest tugevamana, olen kindel, et ka Ukraina riik on pärast selle sõja võitu tugevam ja ühiskonnana ühtsem. Me seisame kindlalt meie kõikide  ühiste väärtuste ja julgeoleku eest võitleva Ukraina kõrval. Samamoodi tunnustame Ameerika Ühendriikide võtmerolli Eesti ja kogu meie regiooni julgeoleku tagamisel.“

Suursaadik meenutas, et Ameerika Ühendriikide ja Eesti vahel sõlmiti diplomaatilised suhted üle 100 aasta tagasi – juubeliaasta jätkub kuni selle aasta juuli lõpuni. Tänavu tähistame ka teise pika ajalooga sõprussuhte tähtpäeva. 30 aastat tagasi sõlmisid koostöö- ja partnerlusleppe Marylandi osariigi rahvuskaart ja Eesti Kaitseliit, tänaseks on sellest kasvanud välja tihe koostöö Marylandi ja Eesti vahel väga erinevates eluvaldkondades, eriti tegusad on välissuhtluses olnud just kohalikud omavalitsused – Eestis on vähemalt 5 linna, kel on Marylandis sõpruslinn.

Vastuvõtule lisas pidulikkust see, et saime anda üle välisministri tänukirjad kodanikudiplomaatia aktiivse edendamise eest Eesti sõprusosariigi Marylandi aktiivsetele koostööpartneritele. Tänukirja pälvis pika ajalooga Marylandi ja Eesti koostöökogu (Maryland Estonia Exchange Council, MEEC), tänukirja võttis vastu MEECi üks staažikamaid eestvedajaid Milton Davis. Teise tänukirjaga tunnustasime Westminsteri ja Paide linna sõprussuhetele 20 aasta eest aluse pannud ja tänaseni sõpruslinnade koostööd entusiastlikult vedavat Thomas Beyardi. Suur aitäh, MEEC ja Thomas Beyard – palju õnne ja jätkuvat hoogu!

Välisministri tänukiri MEECile, vastuvõtja Milton Davis

 

Välisministri tänukiri Westminstri ja Paide koostöö edendajale Thomas Beyardile

Vastuvõtul tervitasid Eestit pidupäevakõnega USA välisministeeriumi Euroopa suuna aseministri asetäitja Doug Jones ja Ukraina suursaadik Ameerika Ühendriikides Oksana Markarova. Nagu mullu, nii ka sel aastal jagasime külalistele Ukraina toetuseks käsitööna valminud sini-kollaseid lindikesi – kõik 450 lipuvärvides rinnalinti valmistas Washingtoni saatkonna oma töötaja Laime Noreikiene. Ürituse muusikalises osas tuli suurel ekraanil esitamisele video Eesti kooride ühislaulust Ukrainale. See kandis sõnumit Eesti inimeste siirast ja vankumatust poolehoiust ning mõjus rahvusvahelisele külaliste seltskonnale väga liigutavalt. Vastuvõtu ajal oli võimalik teha ka annetusi Washingtoni Ukraina maja tegevuse toetamiseks.

Suursaadik Kristjan Prikk, suursaadiku abikaasa Liis Prikk, kaitseatašee kolonel Vahur Väljamäe, kaitseatašee abikaasa Karin Väljamäe

Suur tänu kõikidele osalejatele ja Eesti ettevõtetele Milrem Robotics ning Rolling Unit by Maru, kes oma õla alla panid, et saaksime Eesti sünnipäeva Washingtonis väärikalt ja üheskoos paljude Eesti sõpradega tähistada.