Kahepoolsed suhted

Eesti ja Ameerika Ühendriikide (USA) kahepoolsed suhted on olnud püsivad ja tugevad Eesti Vabariigi iseseisvumisest saadik. USA tunnustas Eesti Vabariiki de jure 28. juulil 1922. Eesti esimene diplomaatiline esindus USA-s alustas tööd samal aastal ning jätkas tegevust ka vahepealsetel anneksiooniaastatel.

Eesti ja USA suhete nurgakiviks on Eesti Vabariigi õigusliku järjepidevuse tunnustamine: USA ei ole kunagi tunnustanud Nõukogude Liidu anneksiooni Eestis. Pärast Eesti taasiseseisvumist avas USA oma saatkonna Tallinnas juba 4. septembril 1991. Sestsaadik on kahe riigi suhete areng olnud konstruktiivne ja stabiilne.

Eesti suursaadikuks Ameerika Ühendriikides on Kristjan Prikk.  Eestil on peakonsulaat New Yorgis, kus konsuliks on Tarmo Punnik ning peakonsulaat San Franciscos, mida juhib peakonsul Maria Belovas.  Eestit esindavad Ameerika Ühendriikides ka 13 aukonsulit.

Ameerika Ühendriigid on Eesti üks olulisemaid liitlasi – kahe riigi vahelised suhted on tugevad, mida kinnitab riikidevaheline dialoog mitmetes nii Eestile kui USAle olulistes küsimustes. Alates 29. märtsist 2004 on Eesti NATO liikmesriik, mis tähendab tugevdatud liitlassuhet Eesti ja teiste alliansi liikmete, sealhulgas USA, vahel. Lisaks otsestele julgeolekupoliitilistele aspektidele evib järjest suuremat tähtsust koostöö küberturvalisuse ja internetivabaduse valdkonnas ning ühised projektid arenevate demokraatiate toetuseks. Lisaks eelnevale tehakse tööd ka selle nimel, et jätkuks aktiivne majanduskoostöö kahe riigi vahel.