Ameerika Ühendriigid tunnustasid Eesti Vabariiki de jure 28. juulil 1922. aastal, mis pani aluse ametlikule diplomaatilisele suhtlusele.
Juubeliaastaks oleme koostanud Eesti ja Ameerika Ühendriikide suhete ajajoone. See on kronoloogiline ajalooliste fotode, dokumentide ja tekstide galerii, mis annab ülevaate kahe riigi vaheliste suhete olulistest hetkedest 100 aasta vältel.
Täname kõiki, kes on andnud oma panuse faktide, fotode ja dokumentide kogumisse!
Fotoallkirjade vaatamiseks mine kursoriga fotole.
Head ajarännakut!
Eesti välisministeerium
Eesti suursaatkond Washingtonis
Vastupanus Nõukogude okupatsioonile mängisid olulist rolli ka pagulasteks muutunud eestlased. 1944. aastal põgenesid Nõukogude terrori eest kümned tuhanded eestlased, nende hulgas ka poliitikud, kes jätkasid oma tegevust eksiilis. Välismaal loodi eri riikides eestlaste organisatsioone, mis koostöös Läände jäänud Eesti diplomaatide ja eksiilvalitsusega tegelesid eesti kultuuri säilitamisega ning võitlesid omariikluse taastamise eest.
Ameerikas loodi keskne võitlusorganisatsioon New Yorgis 6. veebruaril 1941, nimeks Ülemaailmne Eesti Ühing (World Association of Estonians, Inc.). Esimeseks esimeheks valiti Johannes E. Markus.
ÜEÜ asus kohe oma põhiülesande täitmisele: informeerida USA valitsust, poliitikuid ja avalikkust Eestis toimuvast. Kui 1944. aasta sügisel põgenesid kümned tuhanded eestlased teise Nõukogude okupatsiooni eest, laienes ÜEÜ tööpõld veelgi.
Tuhandete eestlastest põgenike saabumine Ühendriikidesse nn põgenikeseaduse (Displaced Persons Act) alusel nõudis ümberorganiseerimist. Aastatel 1947–50 arutati, kas luua organisatsioonidele või liikmetele tuginev ühendus. Otsustati, et ÜEÜ peab tuginema liikmetele, üldiste valimiste alusel.
Eeltöö tulemusena kutsuti 1. septembril 1951 New Yorgi Eesti Majas kokku esimene USA eesti organisatsioonide kongress. Esindatud oli üle kolmekümne USA eesti organisatsiooni. Kongress pani aluse Eesti Rahvuslikule Komiteele Ühendriikides. Nimetust Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides hakati kasutama hiljem.
Esimese ERKÜ Esinduskogu valimised toimusid 23.–25. mail 1952. Esimene ERKÜ Esinduskogu koosolek toimus New Yorgi Eesti Majas 19. juulil 1952. Organisatsioon tegutseb ka tänapäeval. Tegevuse keskmeks on eesti keele ja kultuuri säilitamine välismaal.
Praegu juhib USA suursaatkonna tööd ajutine asjur Brian Roraff.