Koroonaviirus 2019-nCoV

Välisministeerium soovitab tungivalt, et inimesed, kes saabuvad koju riskipiirkondadest, jääksid 14 päevaks koju või isolatsiooni.

Koroonaviiruse kiire leviku tõttu rakendavad paljud riigid erimeetmeid, millega peavad Eesti inimesed reisimisel kindlasti arvestama. Näiteks on riiki sisenemisel kehtestanud piirangud Albaania, Ameerika Ühendriigid, Austria, Hiina, Hongkong, Leedu, Iisrael, Küpros, Malta, Norra, Pakistan, Poola, Rumeenia, Serbia, Slovakkia, Sloveenia, Šveits, Taani, Tšehhi, Tuneesia, Ukraina, Ungari, Uus-Meremaa ja Vietnam. Tuleb arvestada, et nendesse riikides sisenemisel kehtivad erimeetmed – riiki ei saa siseneda või võib sattuda isolatsiooni või karantiini.

Riskipiirkonnad on Hiina, Lõuna-Korea, Singapur, Iraan, Itaalia, Prantsusmaa, Saksamaa, Hispaania, Belgia, Taani, Norra, Rootsi ja Egiptus.

Koroonaviiruse tõkestamiseks erimeetmeid kehtestavate riikide arv suureneb pidevalt. Oht sattuda reisides karantiini või olukorda, kus transport Eestisse ei ole enam võimalik, võib tekkida ootamatult.

Palume kaaluda kõikide reiside vältimatust.Oht sattuda karantiini või liikumiskeeldude mõjualadele võib reisides tekkida ootamatult.

Eestisse reisimise peavad edasi lükkama kõik Eestit külastada soovivad turistid, kes on viibinud viiruse leviku riskipiirkonnas või on olnud viiruse levitajatega lähikontaktis. Ka välisriikide kodanikud, kes vältimatult peavad tulema Eestisse, peavad jääma 14 päevaks isolatsiooni.

Juba reisil olles soovitame järgida kohalike ametivõimude juhiseid. Kui Eesti kodanikel tekib reisilt koju pöördumisega probleeme, siis palume helistada konsulaarabi hädaabitelefonil: +372 53 01 9999 (24 h).

Reisi planeerimisel soovitame kindlasti konsulteerida oma reisi- ning kindlustuspakkujaga, et olla teadlik tingimustest haigus- ja karantiinipiirkondade laienemisel.

 

KKK

Olen praegu välismaal, plaanis on 2-3 kuu pärast Eestisse tagasi tulla. Kas peaksin kohe praegu Eestisse tagasi pöörduma?

Eesmärgiga hoida nii oma kui teiste tervist soovitame võimalikult vähe ringi reisida. Eestisse planeeritust varem tulla ainult siis, kui sõit on äärmiselt hädavajalik (lähedase raske haigus vms).

Olen välisriigi kodanik ja soovin tulla turismireisile Eestisse. Kas pääsen riiki, kas pean olema karantiinis?

Eesti riigipiirid on avatud, kuid viiruse leviku tõkestamiseks soovitame inimestel võimalikult vähe reisida. Hoolides nii väliskülaliste kui Eesti elanike tervisest soovitame reis edasi lükata.

Mul on juba ostetud reis ja lennupiletid välismaale. Ettevõte neid hüvitada ei taha, kust saan edasist abi küsimuse lahendamiseks?

Oma küsimusega peate pöörduma Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametisse. Amet on väljastanud koroonaviirusega seoses ametliku info oma kodulehel: https://www.ttja.ee/et/uudised/ttja-seisukoht-reisija-oiguste-ja-koroona…

Terviseameti jaoks on riskantsed ühed riigid, kuid Välisministeeriumi jaoks teised. Kumba infot arvesse võtta?

Terviseamet liigitab riike selle põhjal kui tõenäoline on seal viirusesse nakatuda. Välisministeeriumi reisihoiatused peegeldavad lisaks muid reisimist puudutavaid nüansse: riiki sisenemise võimalikkus, karantiinis viibimise tingimused, liikumispiirangud, avalike ürituste toimumine jms. Arvestada tuleks mõlema infoga.

Mis saab, kui soovin vaatamata reisihoiatusele reisida? Kelle poole hätta sattumisel pöörduda?

Paneme südamele, et kui tõesti otsustate reisida ohu- või riskipiirkonda, siis tuleks välja mõelda tagavaraplaanid, kuidas nakatumisohtu vältida, mida teha lendude tühistamise korral või muude piirangute kehtestamisel. Ohu- või riskipiirkonnas on Välisministeeriumil konsulaarabi tagamine keeruline. Tuleb olla paindlik ja leidlik ning see tähendab, et peaksite omama ka lisavahendeid, et tarvidusel osta uusi pileteid või jääda hotelli kauemaks, kui algselt soov oli. Vajadusel saate võtta ühendust hädaabinumbril +372 5301 9999 (24 h).