Kaitseminister Hanno Pevkur kohtus täna Pentagonis kaitseminister Lloyd Austiniga

18. oktoober 2022

Eile alanud kolmepäevase visiidi raames Ameerika Ühendriikidesse kohtus kaitseminister Hanno Pevkur täna kaitseministri Lloyd Austiniga, et arutada Eesti-USA kaitsekoostööd ning käsitleda NATO idatiiva tugevdamise ja Ukraina toetusega seotud küsimusi.

“Jõudsime põhimõttelisele kokkuleppele, et USA hakkab panustama Eesti julgeolekusse täiendavate roteeruvate üksuste ja võimetega. Konkreetsed relvasüsteemid, võimed ja üksused, kes Eestis regulaarse rotatsiooni korras hakkavad viibima, selguvad lähiajal,“ ütles kaitseminister.

„Tänasin kaitseminister Lloyd Austinit USA juhtrolli eest Ukraina toetamisel nende vabadusvõitluses. Liitlastena seisame täna kõik koos ühtsena ja panustame nii palju kui saame, et me tulevikus ei peaks vaatama tagasi mõeldes, et oleksime siiski pidanud tegema rohkem,“ ütles kaitseminister Pevkur.

Eesti valitsus on tänavu juba kolm korda eraldanud lisaraha riigikaitse tugevdamiseks tõstes kaitsekulutused 3% SKT piirimaile, samas on ka USA tõstnud panuseid NATO idatiiva tugevdamiseks. „Järgmise paari aasta jooksul investeerime tänavu USAlt julgeolekuabiks saadud 140,5 miljonit dollarit pikamaa kaudtulevõime arendamisse hankides selleks mitmikraketiheitjad HIMARS. Saime kinnituse HIMARSide tootja Lockheed Martini juhtkonnalt, et Eesti tellimus on kenasti ajagraafikus,“ lisas Pevkur.

Mitmikraketiheitjate HIMARS hankimine on oluline arenguhüpe Eesti õhukaitsevõimekuse tõstmises, nende tõhusust kinnitab ka Ukraina kogemus. „Lockheed Martin on Eesti pikaajaline ja kindel partner kaitsetööstuses. Nende toodetud tankitõrjeraketisüsteem Javelin on juba aastaid meie tankitõrjevõimekuse nurgakivi, mis on ennast praeguses Ukraina sõjas igati õigustanud,“ lisas Pevkur.

Visiidi raames toimus eile ümarlaua arutelu German Marshall Fund mõttekojas Ukraina sõja ja Ukraina toetamise ning idatiiva tugevdamise teemadel. Veel osales kaitseminister Pevkur delegatsiooniga mõttekojas Heritage Foundation toimunud arutelul ja kohtus Washingtoni AFP pressiklubis julgeoleku- ja välispoliitika teemadel kirjutavate ajakirjanikega. Homme, visiidi viimasel päeval peab kaitseminister küberjulgeoleku teemalise loengu National Defence University riigikaitseakadeemias.

Fotod: Kaitseministri visiit USAsse 17.-20.10.2022 | Flickr